O Hrčka-Benian winery

Vinice z ktorých sa nám rodí hrozno sa nachádzajú na terasovitých svahoch Považského Inovca. Našou oblasťou je predovšetkým údolie rieky Váh, prevažne Vinohrady nad Váhom, a tu Šúrovčania od pradávna mali svoje vinohrady. Snažíme sa nadviazať na historické skúsenosti s pestovaním viniča a aktuálnym potrebám pre krajinu, v ktorej žijeme. Pri pestovaní a výrobe vína zaobchádzať šetrne a v čo najprirodzenejšej forme vstupov. Pretože len tak môžeme prispieť k tvorbe lepšej, zdravšej krajiny a jedinečnému vínu s charakteristickými vlastnosťami lokality - terroir.  Vznik vinárstva  bol v roku 2014. Vyrobené množstvo vína za rok  je 3000l.

Marek Hrčka

          S výrobou vína som sa stretol už mojom rannom detstve. Pomáhal som môjmu dedkovi R.Benianovi so spracovaním hrozna. Víno sme robili každý rok. Keď starý otec odišiel na druhý svet, výrobou vína som pokračoval podľa starého otca. Vtedajšie vína  boli pevné a rezké. Postupne som skúšal vyzrievanie. Privoniaval som . Postupne som nadobudol odborné vedomosti o výrobe vína aj z verejných súťaží a ochutnávok. Pociťoval som ambíciu vyrobiť dobré a prírodnejšie víno. V roku 2013 som úspešne ukončil štúdium na Poľnohospodárskej univerzite v Nitre, Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva, kde som okrem iného nadobudol odborné znalosti o výrobe vín. Zimné semestre na vysokej škole som obyčajne začínal nejaký ten týždeň neskôr. Dôvodom bola každoročná kampaň hrozna v Burgundskom Francúzsku. Poznatky som mal možnosť rozšíriť priamo medzi majstrami vína - enólogmi. Keďže kampaň vo Francúzsku začína skôr, stíhal som sa vrátiť a urobiť aj tú doma.  Každým vyrobeným litrom vína nachádzame stále niečo nové, neopakovateľné, pretože každé víno má svoj vlastný životopis.

          A dnes Vám môžeme ponúknuť víno vyzrievajúce, vyzreté vo Francúzskom barrique Bourgogne sude. Kráľ vín Pinot Noir s nuansami višňovej griottky, vanilky s rozplývajúcimi sa tanínmi  na chuťových pohárikoch. Battonageovaný Pinot Blanc na jemných kaloch vyznieva po jemnej  brioške a maslových sušienkach. Odpočinutý Rizling Rýnsky v barrique Bourgogne sude môže očariť svojím jemným olejovitým dotykom a stálou sviežosťou v chuti. Ďaľšie z našich vín nájdete ďalej v ponuke.

          Uhlov pohľadu na etiketu je viacero. Tým prvotným by mal byť typický vzor tradičnej výšivky na vyšívacej tkanine zvanej panama z mikroregiónu Dudváh (Šúrovce, Križovany nad Dudváhom, Zavar,..). Najmä v 90-tych rokoch boli tieto vzory vyšívané na obrusy a behúňe asi v každej druhej domácnosti. Predávali sa najviac na Moravu, do Rakúska i Nemecka. Bola to pre niektoré rodiny aj obživa. Ako chlapec som ich pomáhal vyšívať babke. Behúňe  patrili na konferenčné stolíky a obrusy na jedálenské rodinné stoly.

       A tak som sa “prešil” až k dnešnému vínu, ktoré má pôvod z údolia rieky Váh. Víno Hrčka-Benian tak dnes môžte položiť i na svoje ozdobené stoly. Nech pri nich veľa ľudí spája!